autor: Jim  20. 1. 2004

Jak začít s profi hraním? 

            Nejlepší hráči počítačových her v České republice již požívají výhod podobných těm ve vrcholovém sportu (měsíční platy, trenéři, soustředění a podobně), v případě začínajícího hráče se však dají očekávat spíše finanční investice, časová náročnost a podezíravé pohledy okolí. Profesionální hraní počítačových her (slangově protaminy) se snaží pozvednout hraní her na úroveň klasických sportů a to se díky podpoře významných společností daří. V Českomoravském svazu progamingu (což je zastřešující organizace hráčů v ČR) je registrováno asi 1300 členů. Tisíce dalších si hrají jen tak pro zábavu aniž by zatím cítili potřebu se někde organizovat.

   

O co se hraje?  

         Každého z nás zajímá o co v tomto sportu jde. Vítězný tým z finále Mistrovství republiky v počítačových hrách v Counter-striku si rozdělil slušných 175000,-Kč. Pro vítěze turnaje v individuálních hrách bylo připraveno cca 35000,-Kč. Ve světě se hraje turnaj Cyber-x Gaming (v las pegas) jež je dotován 600000 dolary. Účastní se ho i český tým NecroRaisers. Ale zpátky na zem. Co obnáší život profesionálního hráče. Lze říci, že teoreticky jde pouze o to hrát co nejčastěji svou hru. Praxe je však složitější. Nejlepší trénují několik hodin denně, neustále si procházejí hrané mapy a vymýšlejí nové způsoby, jak překvapit protivníka. Nutností je sledování zápasů zkušených hráčů a jejich taktik. I v progamingu však platí, že nejvíce se lze naučit při vzájemném souboji, pokud možno se soupeřem o něco málo lepším. Tak si snadno uvědomíte, které taktiky fungují a na které části vašeho umu byste měli zapracovat.

 

Technické vybavení. 

            Pokud se začnete hraní věnovat více, brzy zjistíte, že na vašem výkonu má nemalý podíl výkon počítače. Obecně platí, že konfigurace počítače by měla zvládat zobrazovat vaši oblíbenou hru ve všech místech herního prostředí a ve všech situacích nejméně při 50 obnovení za vteřinu (frames per socíne- FPS). K dalšímu vybavení hráče patří kvalitní sluchátka bez kterých se na turnajích neobejdete, dále klávesnice a myš, kterou hráči považují za nejdůležitější periférii. Technologie optických myší se rozvíjí velmi rychle, nemá proto cenu kupovat myš kuličkovou, ale stejně tak dobré je vyhnout se neznačkovým optickým myším za pár stovek a vsadit raději na léty prověřené značky Logicech či Microsoft. Musíte si uvědomit, že myš nepotřebujete pouze u sportovních her a simulátorů.  

 

Bez kvalitního připojení to nejde.  

            Vedle konfigurace vašeho počítače záleží samozřejmě také na rychlosti připojení k internetu. Obecně však nezáleží tolik na samotné rychlosti přenosu dat, jako spíše na odezvě od serverů (tzv. ping). Čím kratší tato odezva je, tím přesněji jsou vaše pohyby ale i vystřelené kulky přenášeny na server.

   

Najděte si klan  

            Jestliže se rozhodnete hrát týmovou hru, měli byste si najít skupinu lidí s nimiž budete trénovat a soutěžit. Tomuto týmu se říká slangově klan a jde prakticky o jakýsi sportovní klub. Lepší klany mají své vůdce (Clan leadery), trenéry či manažery jejichž úkolem je nalákat na své kvality co nejvíce sponzorů, kteří by jim mohli hradit cesty a vstupy na turnaje nebo jim dotovat počítačové vybavení. Některé klany se spojili s jinými kvalitními klany specializovanými na jiné hry a vytvořily tzv. multiherní klany, čímž si vytvořily lepší pozici pro jednání se sponzory či mediálními partnery.

   

Závěr  

         Tak takovej je v kostce postup jak začít hrát na úrovni. A co my nevzali jsme to trochu od konce? Nestojí za pokus patřit mezi nejlepší? Můžeme vůbec být nejlepší v tomhle složení? Říkají Vám něco slova chtít a víra? Dokážeme to při troše dobré vůle? Dokážete na tyto otázky v guest booku odpovědět?